Kredyt na samochód dla firm a amortyzacja

lut 28, 2017 2 odpowiedzi przez

Pierwszą myślą większości przedsiębiorców szukających pieniędzy na sfinansowanie służbowego samochodu będzie z pewnością leasing. Taka forma finansowania daje np. korzyści podatkowe, jak również wymaga mniej formalności. Nie można jednak zapominać, że rozwiązaniem jest także kredyt na samochód dla firm – popularny zwłaszcza wśród małych, średnich i jednoosobowych przedsiębiorstw. Jak działa amortyzacja w przypadku tej formy finansowania?

Kredyt jest obok gotówki i leasingu popularnym sposobem finansowania zakupu nowych służbowych pojazdów. Umożliwia stworzenie przewidywalnego budżetu i nie powoduje „zamrożenia” firmowych pieniędzy, które można swobodnie wykorzystać na rozwój przedsiębiorstwa lub inwestycje. Kredytowi samochodowemu towarzyszą zwykle bardziej atrakcyjne warunki niż przy kredytach konsumpcyjnych. Co ważne z punktu widzenia księgowości, samochód kupiony na kredyt można też amortyzować.

Amortyzacja – co to takiego?

Pojęcie amortyzacji sprawia laikom nieco problemów. Przyjmijmy w uproszczeniu, że amortyzacja to stopniowa utrata wartości majątku firmy. Jest spowodowana typowym zużyciem danej rzeczy w wyniku jej eksploatacji, ale i postępem technicznym. Wartość tracą więc też przedmioty, które wyglądają jak nowe, ale są już przestarzałe.

Przedsiębiorcy mają prawo wliczać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej zakupione, wytworzone lub otrzymane części majątku, ale robią to w formie nie bezpośredniej ceny zakupu lub kosztu wytworzenia, lecz tzw. odpisu amortyzacyjnego. Dzięki temu wydatki zalicza się do kosztów uzyskania przychodu stopniowo, przez cały okres użytkowania przedmiotów. Korzystają z tego leasingobiorcy, ale warto pamiętać, że kredyt na samochód dla firm też daje takie możliwości.

Co należy amortyzować?

Zgodnie z zapisami ustawowymi, amortyzacji podlegają:

  • będące własnością lub współwłasnością podatnika wartości niematerialne i prawne, środki trwałe, inwestycje, budowle na cudzym terenie, budynki;
  • inne składniki majątku, które nie są własnością podatnika, ale spełniają wymagania do uznania ich za środki trwałe wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności albo są przedmiotem umowy dzierżawy, najmu czy leasingu.

Warto podkreślić, że przewidywany okres użytkowania tych przedmiotów musi przekraczać rok. W dniu przyjęcia do używania muszą być one „kompletne i zdatne do użytku”. W ewidencji środków trwałych należy uwzględnić wszystkie części majątku, których wartość przekracza 3,5 tys. zł. Przedmioty o mniejszej wartości też można wpisać, ale nie jest to obligatoryjne

Kredyt na samochód dla firm – jak amortyzować pojazd?

Aby rozpocząć amortyzację samochodu, auto można wpisać do ewidencji środków trwałych. W przypadku kredytu robi się to jednak częściowo, ponieważ pojazd stanowi współwłasność i użytkownika, i banku (bank ustala przewłaszczenie auta, jako zabezpieczenie spłaty kredytu). Amortyzować należy więc taką część wartości początkowej samochodu, w jakiej jest on własnością naszej firmy.

Aktualności

O autorze

Powiadają, że w aucie urodzony... Z wykształcenia umysł ścisły, a z zamiłowania humanistyczny...

2 odpowiedzi do artykułu “Kredyt na samochód dla firm a amortyzacja”

  1. Barcin32 says:

    Gdzie ty znalazłeś ten model ?!!! W Polsce na pewno go nie ma ;/

  2. Bartek says:

    Bardzo interesujący artykuł :)

Zostaw odpowiedź

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress