Jaki alkomat warto wybrać? Recenzja CA9000 Professional.

wrz 30, 2016 11 odpowiedzi przez

Coraz większą popularnością cieszą się alkomaty. Zanim jednak zdecydujemy się wybrać odpowiedni do naszych potrzeb sprzęt poznajmy dane dotyczące tych urządzeń.

Oferowane na rynku urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu możemy podzielić na trzy grupy. Podział wynika z sensora jaki został zastosowany w urządzeniu, czyli najważniejszego elementu każdego alkomatu. To właśnie on odpowiedzialny jest za dokonanie pomiaru.

Pierwszym, a zarazem najtańszym oraz najbardziej zawodnym urządzeniem jest alkomat wyposażony w sensor elektroniczny (półprzewodnikowy). Elementem podstawowym sensora jest elektroda na której dochodzi do utleniania się wdmuchiwanego alkoholu powodując przy tym zwiększenie przewodzenia elektrody w sposób wprost proporcjonalny do zawartości alkoholu w dawce powietrza, która została „wdmuchana” do urządzenia. Minusem urządzeń z sensorem półprzewodnikowym jest wrażliwość nie tylko na alkohol, ale również inne substancje np. nikotyna.

Drugim typem urządzeń jest alkomat wyposażony w sensor elektrochemiczny, który wprowadza dmuchany alkohol w reakcję z zastosowanym odpowiednim związkiem chemicznym (np. związek platyny lub złota – charakteryzują się wyższa precyzją pomiaru oraz żywotnością). W wyniku reakcji powstaje kwas octowy który uwalnia elektrony i wytwarza prąd elektryczny o napięciu wprost proporcjonalnym do zawartości alkoholu w badanej dawce powietrza. Teoretycznie sensory te nie są podatne na inne substancje, jednak na około 15 minut przed badaniem nie należy palić papierosów. Alkomat z sensorem elektrochemicznym stosowany jest często w alkomatach policyjnych.

Ostatnim typem, a zarazem najdroższym jest alkomat wyposażony w sensor spektrofotometryczny, którego działanie polega na wykorzystaniu spektrum podczerwieni. Charakteryzuje się największa dokładnością. Wykorzystywany głównie przez policje, sądy czy szpitale służy jako urządzenie dowodowe.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup alkomatu o elektrochemicznym ogniwie. Do naszej redakcji trafił lider klasy alkomatów elektrochemicznych CA9000 Professional. Urządzenie cechuje się wysoką dokładnością i powtarzalnością pomiarów potwierdzoną przez niezależne, akredytowane przez Główny Urząd Miar laboratorium. CA9000 Professional to przede wszystkim proste i eleganckie wzornictwo, a co najważniejsze banalnie prosta obsługa ograniczająca się jedynie do jednego przycisku.

img_1952 img_1953

Po uruchomieniu alkomatu na wyświetlaczu pojawi się liczba wykonanych pomiarów, a następnie rozpocznie się odliczanie (średnio poniżej 20 sekund). O gotowości urządzenia informuje napis „bLo”.

img_1954

Następnie możemy przystąpić do pomiaru. O zakończonym pomiarze alkomat poinformuje charakterystycznym sygnałem dźwiękowym oraz trzaskiem. Wynik pomiaru zostanie wyświetlony w formie cyfrowej na wyświetlaczu. Według danych producenta zakres pomiarów wynosi od 0.00 do 4.00 ‰ z rozdzielczością do dwóch miejsc po przecinku.
Gdy wynik pomiaru wynosić będzie powyżej 0,20 ‰ ekran zmieni kolor z niebieskiego na czerwony – świetnie rozwiązanie! W przypadku, gdy stężenie przekracza 4.00 ‰ na wyświetlaczu pojawi się napis „Hot”.

img_1957 img_1961

Na duży plus zasługuje system zabezpieczający komórkę pomiarową przed uszkodzeniem w wyniku niewłaściwie przeprowadzonej próby oraz układ kontroli prawidłowego działania analizatora przed i po każdym pomiarze. W celu zminimalizowania błędu pomiarowego i wydłużeniu żywotności sensora, tester został wyposażony w moduł kontroli temperatury. Uniemożliwia on wykonanie pomiaru w przypadku, gdy przekroczony jest zakres temperatury pracy testera, co mogłoby skutkować uszkodzeniem podzespołów. Możliwa jest również zmiana jednostek pomiarowych – domyślnie ustawione są promile. Zmiana ta możliwa jest tylko przez serwis, a do wyboru mamy jednostki: ‰, mg/L, % BAC, µg/L.
Urządzenie ma nielimitową ilość kalibracji za darmo do roku od daty zakupu oraz 5 letnią gwarancje producenta. Zalecane jest sprawdzenie alkomatu raz na pół roku w serwisie, który po kontroli poinformuje czy wymagana jest kalibracja. Według danych producenta kalibracja powinna odbywać co 500 pomiarów. W zestawie znajdziemy 3 ustniki, 2 baterie, pokrowiec oraz instrukcje obsługi w języku polskim. Cena 318 złotych.

Alkomat CA 9000 jest świetnym rozwiązaniem dla osób, którzy chcą go wykorzystywać we własnym zakresie bądź małych firmach do kontrolowania pracowników. Alkomat podczas 3 tygodniowej pracy w redakcji wykonał ponad 80 pomiarów i ani razu nie zawiódł. CA9000 Professional zdecydowanie polecamy dla osób, które chcą w rzetelny sposób sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym przez siebie powietrzu.

Aktualności, Strefa Wiedzy

O autorze

Powiadają, że w aucie urodzony... Z wykształcenia umysł ścisły, a z zamiłowania humanistyczny...

11 odpowiedzi do artykułu “Jaki alkomat warto wybrać? Recenzja CA9000 Professional.”

 1. Janek says:

  Dobrze się składa – jestem w trakcie poszukiwania alkomatu do użytku prywatnego

 2. Janusz says:

  Najlepsze alkomaty są w sklepie w Warszawie na Ursynowie- Expertmarket. Maja tam serwis i sprzedaż. Kalibracje bez limitu do 2lat. Polecam firmę bo u nich regularnie serwisuje alkomaty.
  Wysyłkowo też działają.

 3. Jacol64 says:

  Mam taki .Jestem super zadowolony.Działa bez zarzytu
  Jacol 64

 4. Malowanie Proszkowe says:

  Wygląda nieźle, i cena bardzo dobra.

 5. Janusz says:

  Cena jest bardzo kusząca.

 6. Tobiasz says:

  Ten alkomat w odróżnieniu do innych w tej cenie – po prostu dobrze wskazuje.

 7. Magdalena says:

  „Dlaczego alkomat jest idealnym prezentem na święta?”
  Odp. Każdy marzy o tym, aby w ten szczególny, świąteczny czas zapewnić swoim bliskim prezent, który okaże się strzałem w dziesiątkę. Prezent w postaci alkomatu zapewnia przede wszystkim komfort związany z bezpieczeństwem nie tylko Kierowcy, ale przede wszystkim jego bliskich.

  • Sebastian says:

   Magdaleno. Przykro mi to stwierdzić; Ale to chyba szukałaś usprawiedliwienia swojego prezentu.. Marketing masz dobry, ale jeśli to był prezent dla Twojego partnera/męża, to chyba bardziej szukałaś kolejnego sppsobu kontroli… bardziej dla zaspokojenia swojej ciekawości. Pozdrawiam.

 8. Beata Beata Janiak says:

  Idealny prezent na święta — recenzja bardzo ciekawa — polecam znajomym

 9. wetalk says:

  Przydatna sprawa, osobiście nie wiem jak w ogole można jeździć pod wpływem, na drugi dzień człowiek też nieraz nie w formie nawet pomimo braku promili w wydychanym

 10. medycznydetox says:

  Muszę szwagrowi sprezentować bo on nieraz się pyta czy ktoś ma na drugi dzień po picu alkoholu. Ja tam sam nie sprawdzam bo wtedy po prostu nie prowadzę.

Zostaw odpowiedź

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress