Jak dobrać odpowiedni akumulator?

lis 24, 2019 4 odpowiedzi przez

Wybór akumulatora do naszego pojazdu nie jest łatwym zadaniem. Rynek oferuje wiele produktów, w różnych cenach. Na który się zdecydować, aby w późniejszym czasie nie żałować swojej decyzji?

Zakup akumulatora powinien odbywać się z doradztwem eksperta, który po zapoznaniu się z naszym samochodem (marka, model, rok produkcji, silnik) wybierze odpowiednią baterie. Odradzamy zakup akumulatora w supermarkecie, ponieważ w większości przypadków nie możemy liczyć na fachowe doradztwo, a co gorsza produkty z wystawy najprawdopodobniej znajdują się tam już dłuższy czas. Zdecydowanie zachęcamy do skorzystania ze sklepu stacjonarnego bądź sklepu internetowego specjalizującego się w sprzedaży akumulatorów. Fachowość sprzedającego można poznać chociażby po pytaniu o numer VIN pojazdu do którego ma trafić nowy akumulator.

Jaki typ akumulatora?

Na rynku mamy dostępne trzy wersje akumulatorów: kwasowe, żelowe oraz AGM. Baterie żelowe praktycznie nie są stosowane w samochodach osobowych. Wśród akumulatorów kwasowych możemy spotkać odmianę ECM, która przeznaczona jest do nowszych samochodów wyposażonych w system Start&Stop oraz odzyskiwania energii. Akumulatory ECM wykorzystywane są w pojazdach hybrydowych. Akumulatory AGM to baterie tzw. „głębokiego” rozładowywania, czyli odporne na częste rozładowania i ładowania. Spotkać je możemy w samochodach wyposażonych w bardzo dużą ilość elektroniki.

Katalog prawdę Nam powie. Jak dobrać odpowiedni akumulator?

Jeżeli jesteśmy pierwszymi właścicielami pojazdu to proces doboru akumulatora do naszego pojazdu będzie łatwiejszy – wystarczy wybrać baterie o identycznych parametrach jak obecnie zastosowany. Problem pojawia się w momencie, gdy nie jesteśmy pewni, że akumulator jest od pierwszego montażu, a obecnie zamontowany jest zgodny z wytycznymi producenta. W takim przypadku na pomoc przychodzi katalog, dostępny u sprzedawcy bądź na stronie internetowej producenta akumulatora. Jeżeli producent przewidział w naszym pojeździe akumulator klasyczny czyli kwasowy nie kupujmy na silę baterii AGM z myślą o dłuższej żywotności. Niestety, ale akumulator AGM jest bardzo wrażliwy na temperaturę pracy oraz ładowanie.

Jeżeli poznaliśmy już zalecania producenta wybierzemy baterie z odpowiednim prądem rozruchowym (wartość podawana jest w amperach – A) oraz pojemność akumulatora (podawana w amperogodzinach – Ah). Wyższe parametry potrzebują samochody wyposażone w silniki wysokoprężne, ponieważ ich rozruch wymaga większej ilości prądu. Podczas wyboru akumulatora wybierzmy dokładnie takie wartości jakie sugeruje producent.

Jaki producent akumulatora jest warty zaufania?

Trudno wskazać jednoznacznie, który producent akumulatorów jest najlepszy, jednak podczas wyboru nowej baterii do naszego pojazdu starajmy się wybierać sprawdzonych producentów. Nie zapominajmy o sprawdzeniu rozmiarów akumulatora, ponieważ bateria musi zmieścić się pod maską w przeznaczonym do tego miejscu. Im większa pojemność akumulatora tym większy jego rozmiar. Podczas podłączenia akumulatora pamiętajmy o jego biegunowości czyli odpowiednim podłączeniu plusa oraz minusa.

 

Aktualności, Strefa Wiedzy

O autorze

Powiadają, że w aucie urodzony... Z wykształcenia umysł ścisły, a z zamiłowania humanistyczny...

4 odpowiedzi do artykułu “Jak dobrać odpowiedni akumulator?”

 1. Eryk says:

  Dobrze że są katalogi, ale często wystarczy wziąć akumulator taki, jaki mieliśmy wcześniej i powinno być w porządku :)

 2. nagaz24.pl says:

  Cenne informacje. Bardzo ważne i przydatne wskazówki, które z pewnością się przydadzą.

 3. Kia Śląsk says:

  Bardzo dobry artykuł uświadamiający o akumulatorach samochodowych. Każdy kierowca powinien posiadać taką wiedzę.

 4. takecare says:

  zwykle producent informuje jakie parametry powinien mieć akumlator

Zostaw odpowiedź

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress