Jak młody kierowca może obniżyć składkę polisy OC?

kwi 04, 2022 Brak odpowiedzi przez

Ubezpieczenie samochodu to jeden z najważniejszych, ale i największych wydatków, jakie czekają młodego kierowcę. Brak doświadczenia w prowadzeniu auta i młody wiek sprawiają, że stawka obowiązkowej polisy OC może być dużo wyższa, niż wyliczana kierowcom z doświadczeniem. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym młody kierowca może obniżyć składkę polisy OC. Sprawdź, jak to zrobić.

W 2020 roku, przede wszystkim z powodu pandemii koronawirusa, nastąpił spadek wydawanych praw jazdy kategorii B o 21,8% w porównaniu do roku 2019. Wydano wtedy 361 689 praw jazdy, a rok wcześniej – 459 511 dokumentów uprawniających do prowadzenia samochodu. Największy spadek nastąpił w kwietniu 2020 roku – wydano wtedy o 96,6% mniej dokumentów niż w tym samym okresie roku 2019. Był to spadek z 38 822 do 1320 sztuk.

Patrząc na dłuższy okres, można stwierdzić, że co roku ok. pół miliona młodych kierowców wyjeżdża samodzielnie na polskie drogi. Takim osobom ubezpieczyciele proponują zwykle droższe OC.

 

Ubezpieczenie OC – od czego zależy?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC w Polsce jest obowiązkowe dla każdego kierowcy posiadającego samochód. Wysokość składki ubezpieczeniowej jest ustalana indywidualnie dla konkretnego właściciela auta. Każdy ubezpieczyciel ma swoją propozycję cenową. Czasami rozbieżności w koszcie polisy OC są naprawdę spore.

– Najlepszym sposobem na znalezienie taniej polisy OC jest skorzystanie z kalkulatora internetowego – mówi ekspert Punkta. – Z takiej opcji może skorzystać także młody kierowca. To dobry sposób, żeby obniżyć koszt OC, bo właśnie w obszarze wysokości składki konkurują ze sobą ubezpieczyciele. Po wpisaniu wszystkich informacji w porównywarce OC system wyświetli wiele ofert, spośród których wybranie najtańszej jest kwestią chwili – podkreśla ekspert.

Wpływ na kwotę składki ubezpieczeniowej ma nie tylko wyjściowy cennik towarzystwa ubezpieczeniowego. Koszt ubezpieczenia pojazdów zależy również m.in. od:

  • modelu i rocznika pojazdu,
  • pojemności silnika pojazdu,
  • historii wypadków i kolizji z udziałem kierowcy,
  • doświadczenia kierowcy i jego stażu za kierownicą,
  • wieku kierowcy.

 

Dlaczego młody kierowca płaci więcej za ubezpieczenie?

Jedną z przyczyn wyższej składki OC dla młodych kierowców jest to, że to oni często są odpowiedzialni za wypadki w naszym kraju. Według statystyk Policji to właśnie kierowcy w wieku od 18 do 24 lat charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2020 roku odpowiadali oni za 3 774 wypadki. Przyczyną 41% zdarzeń spowodowanych przez młodych kierowców było niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. Świadczy to o tym, że osoby, które mają krótko prawo jazdy i niewiele ponad 18 lat, to grupa, którą cechuje brak doświadczenia w kierowaniu pojazdami i duża skłonność do brawury.

Młody kierowca, który dopiero zaczyna swoją przygodę z autem, nie ma doświadczenia i stażu za kierownicą, co jednocześnie wpływa na brak zniżek w polisie OC. Do tego ubezpieczyciele, kierując się statystykami, zakładają, że młodzi ludzie są skłonni do ryzykownych decyzji za kierownicą i lubią szybką jazdę, co przyczynia się do powodowania przez nich wypadków.

 

Jak obniżyć OC dla młodego kierowcy?

Duży wpływ na cenę polisy OC dla młodych ludzi ma to, że idą do ubezpieczyciela z „czystą kartą”, nie mając żadnych zniżek. Zanim wybierzemy towarzystwo ubezpieczeniowe i ofertę OC, warto sprawdzić, w jaki sposób można obniżyć składkę polisy. Oto kilka rozwiązań:

1. Wybierz samochód z odpowiednimi parametrami. Kupując auto, warto zwrócić uwagę na pojemność silnika. Im jest mniejsza, tym lepiej.  Najmniej za OC płacą właściciele pojazdów z silnikami o pojemności 1-1.2 l. Kupując auto z silnikiem powyżej 3.0 l, nie można liczyć na przychylność ubezpieczyciela. Kolejna sprawa to marka i model pojazdu. Najlepiej wybrać taki, który dobrze wypada w statystykach ubezpieczycieli, np. Skoda czy Fiat. Najgorzej w raportach wypadają takie marki jak Audi, Volvo czy BMW. Na koszt polisy wpływa także przebieg pojazdu – im jest on wyższy, tym większe prawdopodobieństwo kolizji czy wypadku i droższe OC.

2. OC ze współwłaścicielem. Powszechnie stosowanym sposobem na obniżenie składki OC jest przeniesienie części własności auta na kierowcę starszego, posiadającego dłuższy staż za kierownicą, bezwypadkową historię i zniżki na OC. Taką osobą może być np. rodzic młodego kierowcy. Warto pamiętać, że rozwiązanie musi zostać zgłoszone i wymaga wpisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego pojazdu.

3. Jednorazowa płatność. Składka za OC może zostać opłacona jednorazowo lub w ratach. Korzystniejsze jest zapłacenie za polisę jednorazowo, ponieważ wtedy koszt jest nieco niższy.

4. Porównaj oferty ubezpieczycieli. Wspominał już o tym nasz ekspert. Młody kierowca szukający polisy OC powinien skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń, która błyskawicznie pozwoli znaleźć najtańszą polisę na rynku.

Zakres ochrony polisy OC w naszym kraju jest określony ustawowo i jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego osobom trzecim. Polisa OC – niezależnie od tego, ile wyniesie koszt składki – ma taki sam zakres ubezpieczenia, dlatego warto szukać oszczędności i znaleźć najtańszą ofertę. To ważne, zwłaszcza gdy jesteś młodym kierowcą i nie masz wypracowanych zniżek.

 

Źródła:

1.https://www.prawodrogowe.pl/informacje/statystyka/rok-2020-pierwsze-prawo-jazdy-mniej-o-21-28

2.https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Aktualności

O autorze

Powiadają, że w aucie urodzony... Z wykształcenia umysł ścisły, a z zamiłowania humanistyczny...
Brak odpowiedzi dla “Jak młody kierowca może obniżyć składkę polisy OC?”

Zostaw odpowiedź

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress