Jak przygotować auto do jesieni?

paź 16, 2019 Brak odpowiedzi przez

Okres jesienny nie należy do najprzyjemniejszych zarówno dla ludzi jak i samochodów – dużo deszczu, ciemność i coraz niższa temperatura. Jak odpowiednio przygotować samochód do jesieni, aby jego eksploatacja polegała jedynie na dolewaniu paliwa oraz płynu do spryskiwaczy?

Od czego zacząć przygotowania auta do jesieni?

Pierwszym krokiem przygotowań jest etap pielęgnacyjny czyli czyszczenia samochodu zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Przy myciu pojazdu warto rozważyć opcję skorzystania z ręcznej myjni samochodowej niż z popularnych „automatów”. Po umyciu pojazdu dobrym rozwiązaniem jest nałożenie warstwy ochronnej na lakier pojazdu, która nie tylko przyczyni się do polepszenia efektu wizualnego, ale także ułatwi eksploatacje pojazdu. Dlaczego? Nałożoną warstwę ochroną o wiele trudniej zabrudzić, a gdy do tego dojdzie usunięcie będzie bardzo łatwe.

Przygotowanie auta do jesieni – sprawdźmy oświetlenie

Po dokładnym umyciu pojazdu należy przystąpić do czynności sprawdzania oświetlania w naszym pojeździe. Pamiętajmy, że jesień przynosi nam coraz więcej ciemności, a co za tym idzie sprawne oświetlenie to podstawa. Sprawdźmy nie tylko światła postojowe, mijania  – szczególną uwagę zwróćmy na światła awaryjne, drogowe tzw. „Długie” oraz przeciwmgielne tylne. Warto udać się na przegląd ustawienia świateł do Stacji Kontroli Pojazdów. Jeżeli zdecydujemy się na taka wizytę skorzystajmy z możliwości stacji i zdecydujmy się na podstawowy przegląd samochodu w którego skład wchodzi – podstawowy przegląd hamulców, zawieszenia oraz podzespołów silnika – przede wszystkim sprawdzenie czy pojazd nie ma wycieków.

Przygotowanie auto do jesieni – zadbajmy o ogumienie

Choć początek jesieni to jeszcze nie okres w którym należy zmieniać opony letnie na zimowe, to jednak nie zapominajmy o ich kontroli. Sprawdzenie głębokości bieżnika oraz ciśnienia powietrza w oponach nie tylko wpłynie na bezpieczeństwo podczas poruszania się pojazdem, ale także może wpłynąć na zmniejszenie spalania. Warto skorzystać ze środków do konserwacji opon.

Przygotowanie auta do jesieni – sprawdźmy wycieraczki

Jesień to zwiększona ilość opadów, a co za tym idzie wycieraczki naszego pojazdu używane są zdecydowanie częściej. Sprawdźmy przed jesienią czy użyte pióra wycieraczek nie wydają niepokojących dźwięków, a system zbierania wody z szyby działa odpowiednia czyli nie pozostawia smug. Podczas kontroli nie zapominajmy o tylnej wycieraczce (o ile taka znajduje się w naszym pojeździe), ponieważ jej sprawność przyda się w najmniej oczekiwanych momentach np. podczas jazdy autostrada.

Przygotowanie auto do jesieni – sprawdźmy szyby

Zwiększona wilgotność powietrza wpływa na problem z parowaniem szyb. Jak sobie poradzić z trudnym problemem występującym szczególnie w okresie jesiennym? Pierwszym z elementów, które należy przeprowadzić jest dokładne wyczyszczenie od wewnętrznej strony. Kolejnym krokiem jest ozonowanie kabiny pojazdu wraz z wymiana filtra kabinowego. Podczas wyboru filtra kabinowego wybierajmy rozwiązanie z aktywnym węglem, a nie papierowe. Jeżeli zastosowane czynności nie pomogły możemy skorzystać ze specjalistycznych kosmetyków samochodowych – niestety efekt nie będzie wieczny, a co za tym idzie cyklicznie będziemy musieli do nich wracać.

Przygotowanie auta do jesieni – sprawdźmy płyny eksploatacyjne

Nie tylko przed jesienią, ale cyklicznie np. co miesiąc należy sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych w naszym pojeździe. Zacznijmy od sprawdzenia poziomu oleju silnikowego w naszym pojeździe – jeżeli wartość odczytana z „bagnetu” jest bliska minimum należy wykonać tzw. „dolewkę” czyli uzupełnienie oleju. Kolejnym etapem sprawdzenia jest kontrola stanu płynu hamulcowego, chłodniczego oraz płynu do wspomagania i spryskiwaczy. W przypadku płynu do spryskiwaczy warto rozważyć uzupełnienie układu płynem zimowym, ponieważ przymrozki będą pojawiać się coraz częściej.

Wykonując wyżej przedstawione kroki nie tylko przyczynimy się do zminimalizowania wystąpienia awarii w naszym pojeździe, ale także do zapewnienia nam większego poczucia bezpieczeństwa i przyjemności z jazdy odpowiednio przygotowanym samochodem do jesiennych warunków panujących na drodze.

 

Aktualności, Strefa Wiedzy

O autorze

Powiadają, że w aucie urodzony... Z wykształcenia umysł ścisły, a z zamiłowania humanistyczny...
Brak odpowiedzi dla “Jak przygotować auto do jesieni?”

Zostaw odpowiedź

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress