Jak przygotować auto do zimy?

lis 29, 2015 4 odpowiedzi przez

Okres zimowy nie tylko dla Nas jest trudny. Spadek temperatury nie jest niczym przyjemnym również dla naszego pojazdu, dlatego warto przed zimą zrobić jego gruntowny przegląd, aby nawet podczas sporych mrozów nie sprawiał problemów.

Sprawdźmy akumulator!

To właśnie od jego stanu technicznego będzie zależało najwięcej, dlatego warto sprawdzić jego napięcie. Pomiaru najlepiej dokonać próbnikiem do akumulatorów. Jest on tak naprawdę woltomierzem z opornikiem. Jeżeli wartość na próbniku wynosi poniżej 10,2 V musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż akumulator jest w bardzo złym stanie i wymaga natychmiastowej wymiany. W przypadku gdy odczytana wartość wynosi 10,2 – 11V, oznacza to że akumulator jest w połowie naładowany i warto go doładować. Niestety każdy akumulator ma określony współczynnik samorozładowania, a co za tym idzie nawet nowy akumulator warto sprawdzić, ponieważ nie mamy pewności jak długo znajdował się u sprzedawcy na półce. tester

Nie zapomnijmy o płynach.

Płyny eksploatacyjne w naszym pojeździe pełnią bardzo ważne funkcje. Przed zimą warto upewnić się, że płyn chłodniczy odporny jest na ujemne temperatury, a płyn do spryskiwaczy jest płynem zimowym. W przypadku zamarznięcia płynu w układzie chłodzenia skutki mogą być opłakane i przede wszystkim bardzo kosztowne.
plyn

Zmieniać, nie zmieniać?

To chyba najczęstsze pytanie w okresie poprzedzającym zimę. Chodzi oczywiście o opony do naszego pojazdu. Czy warto zmieniać opony letnie na zimowe? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Wielu kierowców nie wyobraża sobie zimy bez „zimowego ogumienia”. Producenci przekonują, że zmiana opon jest konieczna, ponieważ dobra opona gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Z roku na rok coraz większa popularnością cieszą się opony całoroczne. Naszym zdaniem jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które 95% przebiegu rocznego pokonują w mieście. Jeżeli sytuacja jest odwrotna, Nasz pojazd wykorzystywany jest głównie w trasach warto zmieniać opony.
opona

Dodatkowe akcesoria.

Pamiętajmy o sprawdzeniu czy w Naszym pojeździe znajduje się skrobaczka do szyb, ponieważ bez jej użycia poranny wyjazd może się znacząco opóźnić. Warto zadbać o uszczelki w pojeździe, aby otwieranie drzwi nawet w największych mrozach nie stanowiło problemu. Najlepszym sposobem jest użycie silikonu do uszczelek. Nałożenie nie wielkiej ilość silikonu zapewni Nam spokój na cały okres zimowy.
Na koniec przygotowań proponuje „solidne” wyczyszczenie pojazdu, zarówno w środku jak na zewnątrz. Sugerowałbym odpowiednie zabezpieczenie lakieru przed zimą. Najlepszym i najszybszym sposobem będzie nawoskowanie auta.
skrobaczka

Strefa Wiedzy

O autorze

Powiadają, że w aucie urodzony... Z wykształcenia umysł ścisły, a z zamiłowania humanistyczny...

4 odpowiedzi do artykułu “Jak przygotować auto do zimy?”

 1. angelika says:

  Niestety ja nie sprawdziłam akumulatora i właśnie dzisiaj zakończył definitywnie swój żywot.

 2. Rafał says:

  Zgadzam się. Okres zimowy jest bardzo trudnym okresem dla Naszego pojazdu, dlatego w szczególności zadbajmy o odpowiednie jego przygotowanie. Zgadzam się z tekstem w 100%

 3. Michał says:

  Dokładnie tak, sezon zimowy to nie tylko opony, ale też płyny, akumulator itd. Zawsze coś się znajdzie – takie np. wycieraczki… Ostatnią parę kupiłem na Visee, idealnie pomogli z doborem i nie mam wrażenia kasy wywalonej w błoto

 4. najlepszeotwieranie says:

  Przydaje się też coś za zamarznięte drzwi i zamki.

Zostaw odpowiedź

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress