Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych?

lis 15, 2023 Brak odpowiedzi przez

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego jest kluczowy dla zachowania sprawności i wydajności silnika. Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zrozumieć kilka podstawowych oznaczeń, by móc dokonać świadomego wyboru. W tym artykule przyjrzymy się, co dokładnie oznaczają te tajemnicze cyfry i litery na butelkach z olejem.

1. Podstawowe Zrozumienie Oznaczeń

Na każdej butelce oleju silnikowego znajdują się określone oznaczenia, które mówią nam o jego właściwościach. Dwa najważniejsze terminy, które należy znać, to viskozność oraz specyfikacje jakościowe.

2. Viskozność – Serce Oznaczeń

Najbardziej charakterystycznym elementem oznaczeń oleju jest jego viskozność. Przykładowo, oznaczenie 5W-30 mówi nam o dwóch kluczowych aspektach oleju:

  • 5W: Pierwsza liczba z literą “W” (od ang. Winter, czyli zima) informuje nas o lepkości (czyli gęstości) oleju w niskich temperaturach. Im niższa ta wartość, tym lepiej olej zachowuje swoje właściwości smarne w niskich temperaturach, co ułatwia rozruch silnika w zimie.
  • 30: Druga liczba określa lepkość oleju w normalnej, roboczej temperaturze silnika. Wartość ta wskazuje, jak dobrze olej będzie chronił silnik przy normalnej eksploatacji.

3. Standardy Jakościowe – API i ACEA

  • API: Amerykański Instytut Nafty (API) określa standardy dla olejów silnikowych. Oznaczenia takie jak SN, SM, czy SL, informują o zgodności oleju z określonymi normami dotyczącymi m.in. ochrony przed zużyciem, czystości silnika i oszczędności paliwa.
  • ACEA: Europejskie oznaczenia, jak A3/B4, określają standardy stawiane olejom przez europejskich producentów samochodów. Zawierają one informacje o wydajności oleju w aspektach takich jak odporność na utlenianie, kompatybilność z systemami emisji spalin, czy właściwości myjące.

4. Dodatkowe Oznaczenia

  • Oznaczenia syntetyczne: Oleje mogą być pełnosyntetyczne, półsyntetyczne lub mineralne. Oleje syntetyczne oferują zazwyczaj lepszą ochronę i wydajność, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach.
  • Dodatki: W olejach można również znaleźć oznaczenia dotyczące dodatków, takich jak detergenty (oczyszczające), przeciwutleniacze (zapobiegające utlenianiu) czy uszlachetniacze indeksu lepkości.

5. Znaczenie Specyfikacji Producenta

Każdy producent samochodów może mieć swoje specyfikacje dotyczące olejów, które są zalecane lub wymagane do konkretnych modeli samochodów. Te specyfikacje są zazwyczaj zawarte w instrukcji obsługi samochodu i warto się do nich stosować, aby zapewnić optymalną wydajność i żywotność silnika.

6. Zmiana Oleju – Kiedy i Jak

Wiedza o olejach to jedno, ale równie ważne jest regularne ich sprawdzanie i wymiana. Zaniedbanie tego aspektu może prowadzić do poważnych awarii silnika. Zaleca się sprawdzanie poziomu oleju co kilka tysięcy kilometrów oraz wymianę zgodnie z zaleceniami producenta samochodu lub co określoną liczbę kilometrów – zwykle między 5 000 a 15 000 km, w zależności od typu oleju i stylu jazdy.

7. Wnioski

Rozumienie oznaczeń na olejach silnikowych to klucz do wyboru najlepszego produktu dla Twojego samochodu. Pamiętaj, aby zawsze kierować się zaleceniami producenta samochodu oraz regularnie kontrolować i wymieniać olej. To proste działania, które mogą znacząco wydłużyć życie Twojego silnika i poprawić ogólną wydajność pojazdu.

 

Aktualności

O autorze

Powiadają, że w aucie urodzony... Z wykształcenia umysł ścisły, a z zamiłowania humanistyczny...
Brak odpowiedzi dla “Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych?”

Zostaw odpowiedź

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress