Opłaty drogowe w Europie – kompendium wiedzy

lis 19, 2016 3 odpowiedzi przez

Jednymi z najpowszechniejszych kosztów zagranicznych podróży służbowych są opłaty drogowe za przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu. Z poradnikiem Strefy Testów i FlotyAutoBiznes dowiesz się, jakie taksy czekają na podróżujących samochodami osobowymi  do popularnych, europejskich destynacji.  

Austria

Na terenie Austrii korzystanie zarówno z autostrad, jak i dróg ekspresowych jest płatne w formie winiet. Za najpopularniejszą z nich, obowiązującą przez 10 dni należy zapłacić 8,70 euro (ok. 39zł). Ważne jest również odpowiednie naklejenie winietki – w górnej części szyby czołowej od wewnątrz, pod lusterkiem wstecznym lub na jego wysokości przy lewym słupku. Złe umiejscowienie naklejki może kosztować 20 euro kary przy okazji kontroli.

Belgia

Korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych w Belgii jest bezpłatne. Jedynie w przypadku tunelu łączącego Liefkenhoek z Antwerpią należy uiścić opłatę za przejazd w wysokości 6 euro.

Białoruś

Na terenie Białorusi obowiązuje bezprzewodowy system poboru opłat “BelToll”. Wymaga on posiadania urządzenia pokładowego,  za wydanie którego pobierana jest kaucja w wysokości 20 euro. Koszt pokonania 100 km po odcinkach dróg płatnych dla samochodów osobowych wynosi 4 euro. W systemie zarejestrować się można za pośrednictwem strony www.beltoll.by.

Chorwacja

Chorwackie autostrady są płatne, jednakże nie wymaga się winiet, a uiszczenie należności następuje na bramkach. Koszt przejazdu uzależniony jest zarówno od typu pojazdu, jak i odcinka drogi.

Czechy

Opłaty na terenie Czech obowiązują na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Winietkę papierową nakleja się na przednią szybę w widocznym miejscu. Należy pamiętać o uzupełnieniu na naklejce pola z numerem tablicy rejestracyjnej oraz o zachowaniu potwierdzenia zakupu w razie kontroli. Koszt zakupu 10 dniowej winietki to 310 CZK (ok. 50zł).

Dania

Jedynymi płatnymi elementami infrastruktury drogowej w Danii są dwa mosty: Storebaelt (Zelandia – Fiona) oraz Oresund (Dania – Szwecja).

Estonia

Korzystanie z infrastruktury drogowej w Estonii jest bezpłatne.

Finlandia

Finlandia jest najbardziej przyjaznym krajem skandynawskim pod kątem opłat drogowych. Bezpłatne są zarówno autostrady, jak i mosty oraz tunele.

Francja

W przypadku Francji płatność za przejazd autostradą należy uiścić na bramkach przy wyjeździe. Ceny są zróżnicowane i zależą od długości odcinka, jednakże średnio jest to ok. 8 euro za 100 km. Płatne są również przejazdy przez niektóre tunele i mosty, jednakże dotyczy to tylko kilku obiektów na terenie całego kraju.

Holandia

Holandia to kolejny kraj z listy przyjaznych wyjazdom służbowym. Płatne są tylko przejazdy dwoma tunelami: Kilttunnel w Dordrecht oraz Westerscheldetunnel w  Terneuzen. W obydwu przypadkach opłata wyniesie 5 euro.

Litwa

Korzystanie z dróg publicznych Litwy jest bezpłatne.

Luksemburg

Przejazdy drogami Luksemburgu są dla samochodów osobowych bezpłatne.

Łotwa

Podobnie, jak na terenie Litwy i Estonii, korzystanie z autostrad na terenie Łotwy nie wymaga opłat.

Niemcy

Na chwile obecną korzystanie z autostrad na terenie Niemiec jest bezpłatne dla kierowców samochodów osobowych. Niemiecki rząd przyjął jednak projekt ustawy zakładający wprowadzenie myta na przejazdy autostradą, które odczuliby przede wszystkim podróżujący z zagranicy. Jednakże z uwagi na sprzeciw Komisji Europejskiej nie udało się do tej pory urzeczywistnić planów zakładających rozpoczęcie poboru opłat już od początku 2016 roku. Przewidywane ceny myta 10 dniowego mają wynieść od 5 do 15 euro w zależności od wpływu pojazdu na środowisko. Na razie nie wiadomo kiedy nowe prawo miałoby zostać wdrożone w życie.

Norwegia

W Norwegii płatne są przejazdy drogami różnego typu oraz wjazd do niektórych miast. System poboru opłat zwany “Autopass” jest w pełni zautomatyzowany, dlatego najwygodniej będzie przed wyjazdem utworzyć konto na stronie www.autopass.no i doładować je określoną sumą pieniędzy. Za przejazd można płacić także w punktach oznaczonych nazwą “Kr-service”, które często umiejscowione są na stacjach benzynowych w ciągu płatnych dróg.

Rosja

Pojazdy osobowe mogą poruszać się po rosyjskich autostradach bezpłatnie. Pobierana jest natomiast opłata wjazdowa i ekologiczna uzależniona od kategorii pojazdu. Pamiętać trzeba także o wkalkulowaniu w koszty zakupu wizy.

Słowacja

Na terenie Słowacji obowiązują opłaty za przejazd niektórymi odcinkami szybkich dróg (D1, D2, D3, D4, R1, R2 i R6). Od początku 2016 roku wprowadzono system winiet elektronicznych zastępujących tradycyjne naklejki na szyby. Stosowną opłatę można uiścić przez internet, aplikację mobilną lub w wyznaczonych punktach, jak np. na stacjach benzynowych. Za 10 dniową e-winietkę przyjdzie nam zapłacić 10 euro (ok. 45zł).

Szwajcaria

Na terenie Szwajcarii obowiązuje płatność winietkami za przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu. Co ważne, w przypadku aut osobowych wykupić można jedynie winietę długoterminową obowiązującą od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego, a więc łącznie przez 14 miesięcy. Jej koszt to 40 CHF (ok. 160zł).

Szwecja

Przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu na terenie Szwecji są bezpłatne. Wyjątki stanowią dwa mosty: Oresund (Szwecja – Dania) oraz Svinesund (Szwecja – Norwegia). Opłaty wymaga także wjazd do ścisłego centrum Sztokholmu i Göteborga i wynosi ona od 10 do 35 SEK (od ok. 5 do 18zł) w zależności od pory dnia.

Ukraina

Na terenie Ukrainy nie pobiera się opłat za przejazd autostradami. Przy wjeździe na teren kraju konieczne jest jednak opłacenie taksy ekologicznej, której koszt wyniesie ok. 10 euro na każde 1000 cm3 pojemności silnika pojazdu.

Węgry

Pobór opłat za przejazdy szybkimi drogami na terenie Węgier opiera się na e-winietkach w formie wydruku elektronicznego. Zakupu dokonać można m.in. na stacjach benzynowych w okolicy autostrad lub w specjalnie wyznaczonych do tego punktach. Koszt podstawowej, tygodniowej e-winietki to 2975 HUN (ok. 45zł) lub 5950 HUN (ok. 85zł) w przypadku pojazdów o DMC do 3,5t z tzw. “kratką”.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii przejazdy drogami publicznymi są bezpłatne z wyjątkiem 43 kilometrowego odcinka autostrady M6 Toll, stanowiącej szybszą alternatywę dla drogi M6 w okolicach Birmingham. Płatne są również wybrane mosty i tunele na czele z Euro Tunelem, gdzie za najtańszy bilet pozwalający na fracht pociągiem zapłacimy 23 funty (ok. 120zł) przy jednoczesnym zakupie biletu powrotnego ważnego 2 dni. Bilet pięciodniowy to natomiast koszt 59 funtów (ok. 300zł) w jedną stronę.

Włochy

Włochy witają swoich gości opłatami za autostrady, które można uiszczać bezpośrednio w punktach poboru opłat lub wykupując kartę magnetyczną VIACARD o wartości 25, 50 lub 75 euro. W tym przypadku konto zostaje automatycznie uszczuplone po przejechaniu przez bramki. Warto pamiętać, że VIACARD nie jest honorowana na Sycylii. Oprócz autostrad płatne są także niektóre tunele na granicach – Mont Blanc (Włochy – Francja), Frejus (Włochy – Francja), Grand St.Bernard (Włochy – Szwajcaria) i Munt la Schera (Włochy – Szwajcaria).

Jak wynika z zestawienia – w zależności od odwiedzanego kraju napotkać można na różne systemy poboru opłat lub ich całkowity brak. Warto pamiętać, że stosowne winietki można zakupić także na terenie Polski m.in. za pośrednictwem sklepu internetowego Polskiego Związku Motorowego (PZM), który znaleźć pod adresem “www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep”.

Podane w artykule informacje zostały zaczerpnięte z danych publikowanych przez PZM.  Ceny oraz ich szacowane przeliczenia kursowe aktualne są na sierpień 2016 roku i dotyczą samochodów osobowych o DMC do 3,5t.

Kraj System opłatWysokość opłaty
Austriawiniety w formie naklejek na szybę8,70 EUR (ok. 39zł) / 10 dni
Belgiabrakbezpłatne
Białoruśradiowy "BelToll"0,04 EUR (ok. 0,18zł) / 1km
Chorwacjabramkiuzależniona od odcinka trasy
Czechy winiety w formie naklejek na szybę310 CZK (ok. 50zł) / 10 dni
Daniabrakbezpłatne
Estoniabrakbezpłatne
Finlandiabrakbezpłatne
Francjabramkiuzależniona od odcinka trasy (średnio ok. 8 EUR / 100km)
Holandiabrakbezpłatne
Litwabrakbezpłatne
Luksemburgbrakbezpłatne
Łotwabrakbezpłatne
Niemcybrakbezpłatne
Norwegiaradiowy "Autopass"uzależniona od odcinka trasy
Rosjabrakbezpłatne
Słowacjae-winieta10 EUR (ok. 45zł) / 10 dni
Szwajcariawiniety w formie naklejek na szybę40 CHF (ok. 160zł) / 14 mscy*
Szwecjabrakbezpłatne
Ukrainabrakbezpłatne
Węgrye-winieta2975 HUN (ok. 45zł) / 7 dni
Wielka Brytaniabrakbezpłatne
Włochybramki lub radiowy "VIACARD"uzależniona od odcinka trasy

*szwajcarska winieta obowiązuje przez 14 miesięcy – od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego

Paweł Szyszka dla magazynu FlotaAutoBiznes

Aktualności, Strefa Wiedzy

O autorze

Jsem kreativní člověk se smyslem pro detail a své schopnosti uplatňuji v automotive ;-)

3 odpowiedzi do artykułu “Opłaty drogowe w Europie – kompendium wiedzy”

 1. Rafał says:

  Opłata za wjazd do Sztokholmu jest o wiele wyższa.

  • Paweł Szyszka says:

   Faktycznie, od 1 stycznia 2016 wzrosły stawki i opłata wynosi od 10 do 35 SEK w zależności od pory dnia, a podana pierwotnie w artykule kwota od 10 do 20 SEK dotyczyła okresu do 31 grudnia 2015 roku. Wciąż natomiast nie są to zatrważające kwoty.

 2. Krzysztof says:

  Moim zdaniem drogi powinny być bezpłatne, wtedy stałoby się zdecydowanie wygodniejsze. W niektórych krajach jazda autostradą w ogóle nie jest opłacalna.

Zostaw odpowiedź

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress