Opony po przerwie – 5 prostych rad

maj 06, 2020 2 odpowiedzi przez

Jeśli samochód nie jest używany przez jakiś czas, warto sprawdzić opony, aby upewnić się, że można nim znowu bezpiecznie się poruszać – czytamy w poradach od Pirelli.

 1. Wizualne sprawdzenie opon, które umożliwia zauważenie ewentualnych zgrubień lub odkształceń spowodowanych dłuższą przerwą w jeździe. Ponadto warto sprawdzić wystąpienie uszkodzeń, rozcięć, otarć i wybrzuszeń na oponach, a także upewnić się, że zawory w kołach są szczelne.
 1. Sprawdzanie ciśnienia w oponach, także w kole zapasowym, najlepiej wykonać w serwisie opon wyposażonym w profesjonalny sprzęt pomiarowy. Prawidłowa korekta ciśnienia musi być dokonana przy właściwej temperaturze opony i otoczenia. Daje to gwarancję optymalnych osiągów i bezpieczeństwa, a także prawidłowego oporu toczenia, który przekłada się bezpośrednio na mniejsze zużycie paliwa.
 1. Zużycie opon nie może przekraczać ustawowej granicy głębokości bieżnika 1,6 milimetra. Jest ona oznaczona na oponie za pomocą wskaźnika TWI (ang. Tread Wear Indicator – wskaźnik zużycia bieżnika). Jest nim grzbiet gumy o wysokości 1,6 milimetra w jednym z głównych rowków opony, tuż nad znacznikiem TWI umieszczonym na krawędzi ściany bocznej. Jeśli ścierająca się powierzchnia bieżnika zrównała się już z grzbietem znacznika TWI, oznacza to, że głębokość bieżnika przekroczyła ustawowe minimum.
 1. Warto również zwrócić szczególną uwagę na wszelkie wyczuwalne wibracje podczas jazdy po długim okresie postoju samochodu. Jeśli nie znikną one po pierwszych kilku kilometrach, należy jak najszybciej udać się do wybranego serwisu.
 1. Zalecana jest również zmiana na opony letnie, jeśli samochód na czas postoju został pozostawiony na ogumieniu zimowym. Wprawdzie prawo zezwala na używanie opon zimowych nawet w okresie letnim, ale ich osiągi w wysokich temperaturach są znacznie niższe, prowadzenie może być mniej precyzyjne, a same opony zużyją o wiele szybciej.

Ciekawe czy nasi Czytelnicy mają te same sposoby co Pirelli czy podsuną jakieś inne propozycje?!

Strefa Wiedzy

O autorze

Kocha pisać. Sprzęty i technologie traktuje jako narzędzia, więc nie zachwyci go efektowny spojler czy wielki silnik. Pragmatyk. Redaktor Eurologistics i Log24.pl. Przez 10 lat prowadził FlotęAutoBiznes, magazyn dla Fleet Managerów. Wcześniej m.in. w Głosie Wielkopolskim i Super Expressie.

2 odpowiedzi do artykułu “Opony po przerwie – 5 prostych rad”

 1. Adam says:

  Opony to bardzo ważna sprawa sam przekonałem się w swoich autach dostawczych. Ale prócz opon ważne jest również dobre wyposażenie auta. Jeśli ktoś szuka dobrej zabudowy do swojego auta polecam: https://mobiltech.com.pl/sklep/

 2. Ksawery says:

  To bardzo ważne, aby dokładnie sprawdzić stan opon, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Ponadto, jazda na starym ogumieniu jest niekomfortowa i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Zostaw odpowiedź

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress