Wyjeżdżasz na wakacje samochodem? Pamiętaj o przeglądzie

cze 20, 2022 Brak odpowiedzi przez

Wyjazd własnym samochodem na wakacje to najwygodniejszy sposób podróży. Do takiej jazdy warto jednak odpowiednio przygotować auto, żeby uniknąć po drodze przykrych niespodzianek. To szczególnie ważne, gdy mamy do przejechania pół Europy.

Niemal połowa Polaków wyjeżdża na wakacje własnym samochodem. Te osoby, które rezygnują z takiego środka transportu, zwykle wskazują, że ich pojazd jest za mały, żeby pomieścić wszystkie bagaże i pasażerów. Część za to wskazuje na awaryjność swojego samochodu. Aby uniknąć takich problemów, należy jeszcze przed wyjazdem na wakacje dokonać gruntownego przeglądu samochodu.

Jak przygotować się na wydatek serwisowy?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z samym przeglądem samochodu przed podróżą na wakacje, należy zatrzymać się na chwilę na kwestiach finansowych. Trudno przygotować dokładną kwotę, jaka będzie potrzebna jeszcze przed oddaniem auta do serwisu, ale trzeba mieć świadomość możliwych wysokich kosztów, szczególnie gdy pojazd ma kilkanaście lat. Takie wydatki mogą być trudne tuż przed wakacjami, gdy mamy już odłożoną sumę na koszty związane z wypoczynkiem. Na szczęście ten problem można rozwiązać, korzystając ze źródeł umożliwiających szybkie pożyczenie pieniędzy, nawet już po oddaniu auta do serwisu. Takim źródłem są niewątpliwie pożyczki pozabankowe przez Internet.

– Zaletą chwilówek online dostępnych pod adresem https://www.vivus.pl/chwilowki-przez-internet-na-dowod jest to, że można złożyć wniosek o dowolnej porze dnia i będąc w dowolnym miejscu, a więc nawet u mechanika samochodowego. Odpowiedni będzie nie tylko komputer, ale również smartfon z dostępem do Internetu – zauważa ekspert marki VIVUS. – Wystarczy wpisać podstawowe dane w formularzu, w tym m.in. podać numer i serię dowodu, żeby złożyć wniosek o pożyczkę. Jeśli udzielone finansowanie nie wystarczy na pokrycie potrzeb, istnieje możliwość wypłaty dodatkowej kwoty – podkreśla ekspert.

Jak powinien wyglądać przegląd samochodu przed wyjazdem na wakacje? Należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Weryfikacja dokumentów

Zanim jeszcze wybierzemy się do serwisu na przegląd samochodu przed wakacyjnym wyjazdem, warto sprawdzić dokumenty samochodu. Przede wszystkim trzeba się upewnić, że nie zbliża się data obowiązkowego przeglądu technicznego auta. Jeśli tak, najlepiej wykonać badania techniczne jeszcze przed wyjazdem, żeby potem nie zaprzątać sobie tym głowy. Należy także sprawdzić, czy mamy ważne OC. Jeśli jedziemy za granicę, poza Unię Europejską, może być wymagane posiadanie zielonej kart (np. w Turcji). Warto także sprawdzić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w danym kraju (np. apteczka, gaśnica).

Przegląd samochodu przed podróżą – co sprawdzić?

Przegląd samochodu warto zacząć od opon, bo one mają kluczowe znaczenie w dalekiej podróży i są często przyczyną przymusowych przerw w trasie. Należy dokładnie sprawdzić stan ogumienia. Jeśli są jakiekolwiek uszkodzenia lub ślady dużego zużycia, należy wymienić oponę (konieczna jest wymiana co najmniej dwóch opon tylnych lub przednich). Trzeba sprawdzić również ciśnienie w oponach. Zbyt niskie zwiększa bowiem zużycie paliwa, trudniej manewrować autem, zwiększa się droga hamowania oraz zużycie opon. Należy również sprawdzić, czy mamy koło zapasowe i w jakim jest stanie lub przynajmniej zestaw naprawczy do opon.

Przed podróżą konieczne jest także sprawdzenie poziomu oleju. Jeśli dawno nie był wymieniany, należy to zrobić w serwisie. Do tego warto się zaopatrzyć w olej na dolewki, który będzie można użyć w razie potrzeby podczas podróży na wakacje.

Przed wyjazdem trzeba koniecznie sprawdzić płyny eksploatacyjne. Na początek weryfikujemy poziom płynu chłodniczego, którego zadaniem jest oczywiście zadbanie o właściwą temperaturę silnika, co w czasie upałów nie jest łatwe. Warto się upewnić również, czy płyn hamulcowy ma właściwy poziom, chociaż o jego małej ilości powinna powiadomić kontrolka w samochodzie. W nowoczesnych dieslach potrzebny jest jeszcze płyn AdBlue, w który warto się zaopatrzyć.

Przed podróżą trzeba koniecznie sprawdzić stan hamulców i powinien to zrobić fachowiec w warsztacie. To szczególnie ważne w przypadku starszych aut, których systemy często nie informują o zużyciu klocków hamulcowych. Należy również zwrócić uwagę na stan zużycia tarcz hamulcowych, zacisków i przewodów hamulcowych. Serwis powinien także sprawdzić stan płynu hamulcowego. Jeśli jest zużyty, konieczna jest jego wymiana.

Przed wyjazdem na wakacje warto także sprawdzić stan klimatyzacji. Najlepiej oddać auto do wyspecjalizowanego serwisu, który nie tylko napełni klimatyzację, ale również ją wyczyści i odgrzybi. Przed podróżą konieczna jest także weryfikacja stanu wycieraczek, żarówek i akumulatora.

Kompleksowy przegląd samochodu przed wyjazdem na wakacje to gwarancja, że dotarcie na miejsce wypoczynku odbędzie się bezpiecznie i bez żadnych przykrych niespodzianek spowodowanych awarią pojazdu. Na takich przeglądach nie warto oszczędzać, tym bardziej że będziemy spokojni również w czasie późniejszej eksploatacji auta, już po powrocie z wakacji.

Aktualności, Strefa Wiedzy

O autorze

Powiadają, że w aucie urodzony... Z wykształcenia umysł ścisły, a z zamiłowania humanistyczny...
Brak odpowiedzi dla “Wyjeżdżasz na wakacje samochodem? Pamiętaj o przeglądzie”

Zostaw odpowiedź

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress